טיפול CBT לילדים

תקופת הילדות היא התקופה אולי העדינה והשברירית ביותר של אדם, אשר צומח וגדל אל תוך תבניות העולם שאנו מכירים כאשר בגילאים אלה הוא חווה לא מעט דברים אשר עשויים להשפיע עליו לטובה ולרעה על חייב העתידיים כאדם בוגר. כאמור ילדים רבים זקוקים לטיפול פסיכולוגי, לא בשל העובדה שהם ילדים "בעייתיים" אלא בשל אותם דברים שעוברים עליהם ואין להם את הכלים ו/או היכולת להתמודד אתם לבד. הם עדיין לא למדו כיצד להתמודד והם עשויים לגרור את זה להתנהגויות קיצוניות המונעות מפחד או הצורך לשרוד – כמו למשל אלימות פיזית ומילולית, התבודדות, חוסר רצון ללמוד ולעשות דברים אחרים, חוסר רצון לחיי חברה והכרת חברים, פיתוח תלותיות וככל שהילד יתבגר הוא יהיה חשוף גם לדברים גרועים יותר. 

מי אחראי לטיפול בילד ולזיהוי הצורך בטיפול?

האחראיות הראשונית היא על ההורים. הם חיים עם הילדים ומגדלים אותם והם צריכים להיות מעורבים בחייהם ככל שניתן לפחות עד אשר יקבלו את הכלים לחיים שהם צריכים. מרבית הילדים לא מעוניינים להיות מטופלים על ידי פסיכולוג וחלקם הגדול אף אינו יודע כי הם זקוקים לטיפול. לכן האחראיות היא של ההורים להביא את הילדים לטיפול, ללוות אותם ככל שהם יכולים ולסייע להם בתהליך, זאת כדי שהם יוכלו באמת לקבל את הכלים שהם זקוקים להם ואת הטיפול שהם זקוקים לו. פעולה זו תחסוך להם בעתיד הרבה מאוד טיפולים או מקרים גרועים שהם יהיו מעורבים בהם בשל העובדה שלא טיפלו בזה בגיל קטן. 

ככל שתקדימו לטפל כך ייטב עם הילד:

על פי מחקרים מרבית הבעיות אצל הילדים לא הולכים ונעלמים, להיפך, הם רק ילכו ויצמחו למשהו גרוע וקשה יותר. כהורים, האחראיות שלכם היא לא לחשוב שהבעיות ייעלמו מעצמן אלא לזהות מתי הילד/ה צריכים את העזרה שלכם והדחיפה שלכם וללכת ביחד אתם לטיפול הנדרש כדי שלא יתפתחו הפרעות נוספות שעשויות לפגוע בחייהם מאוחר יותר. ככל שתקדימו לטפל בבעיות כך יהיה ניתן לטפל בהן בצורה יעילה יותר ומהירה יותר.

מהו CBT ומדוע זה כל כך יעיל בקרב טיפול בילדים?

CBT או פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית היא שיטת טיפול מוכרת היום ונחשבת למוצלחת מאוד עם אחוזי הצלחה מאוד גבוהים. שיטת טיפול זו מתאימה לכל הגילאים וניתן להתאימה לצרכי המטופל באופן ספציפי ולכן נחשבת לנהדרת גם בקרב ילדים. היא דוגלת הפיתוח של מיומנויות חברתיות, מיומנויות עצמיות ומיומנויות אחרות שיכולות לעזור לכל אדם להתגבר על בעיות ואתגרים שהוא נתקל בהם. כך למשל גם ילדים עם בעיות חברתיות, ביטחון עצמי נמוך, חרדות, דיכאון, טראומה או כל בעיה אחרת יוכלו לפתור אותה באמצעות טיפול יעיל של CBT. אחד היתרונות הגדולים של שיטה זו היא היכולת להשיג תוצאות גם בטיפולים בטווח הקצר, משהו שהוא חשוב מאוד בקרב ילדים שכן אלה בוחנים את האנשים סביבם כל הזמן ולכן ירצו להרגיש טוב יותר מטיפול לטיפול כדי לשתף פעולה ולהגיע מרצונם ושזה לא יהפוך לעול עליהם. צרו עמנו קשר באתר או בטלפון לפרטים נוספים ונשמח לתת לכם שירות.

דילוג לתוכן